35 роковини Чорнобильської катастрофи
Проєкт відповідного розпорядження на засіданні уряду представив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський.
"Ухвалення зазначеного розпорядження дозволить реалізувати заходи щодо гідного шанування 35-х роковин Чорнобильської трагедії, подвигу учасників ліквідації наслідків аварії, належного забезпечення соціального захисту постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, створення умов для економічної реабілітації та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, а також посилення уваги суспільства і світової спільноти до проблем подолання наслідків катастрофи", - наголосив Абрамовський.
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи».
Згідно з документом, Кабінет Міністрів України має вжити невідкладних заходів щодо поліпшення протипожежного та санітарного стану лісів на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення, зокрема на лісових територіях Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а також щодо вдосконалення системи оперативного реагування, зокрема моніторингу та раннього виявлення пожеж тощо.
Крім того, уряд повинен проаналізувати та актуалізувати законодавство щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та щодо соціального захисту постраждалих громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі.
Також має бути актуалізована загальнодержавна цільова екологічна програма поводження з радіоактивними відходами та загальнодержавна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Серед іншого, Кабінет Міністрів має розробити та затвердити план заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи, вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. План, зокрема, повинен передбачати проведення 26 квітня 2021 року у Києві та Київській області заходів з нагоди 35-х роковин катастрофи; проведення у закладах освіти та закладах культури інформаційних, просвітницьких, культурно-мистецьких та інших заходів, а також широке висвітлення таких заходів.
Необхідним є й опрацювання питання проведення в Україні міжнародної конференції, присвяченої 35-м роковинам Чорнобильської катастрофи.
Відбулося перше засідання Оргкомітету з відзначення 35-х роковин Чорнобильської катастрофи
2 лютого під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулося перше засідання Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2021 році заходів, пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи. У засіданні взяв участь Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський, Перший заступник Міністра Міндовкілля Богдан Боруховський та представники інших міністерств і відомств. Від Державного агентства України з управління зоною відчуження до складу Організаційного комітету входить заступник Голови ДАЗВ Максим Шевчук.
Під час засідання керівники профільних міністерств та відомств обговорили основні заходи, які були включені до відповідного проєкту.
За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, 35-ті роковини Аварії на Чорнобильській АЕС – важлива віха, тому потрібно розробити правильний план заходів та коректно усе організувати, щоб гідно вшанувати ліквідаторів та постраждалих. Також Аварія – це ще й нагадування про страшні уроки Чорнобилю, які потрібно пам’ятати.
Під час засідання було затверджено персональний склад Організаційного комітету, який працюватиме на постійній основі.
Окрім того, було обговорено план основних напрямків, відповідно до яких будуть організовуватися заходи. Зокрема, це і соціальні заходи, які передбачатимуть додаткову соціальну допомогу постраждалим громадянам, ліквідаторам, а також медичне забезпечення та оздоровлення відповідних груп громадян.
Щодо організації заходів пам’яті та вшанування, то у містах заплановано проведення мітингів-реквіємів пам’яті загиблих, організація інформаційних виставок, проведення виховних годин та уроків пам’яті за участю ліквідаторів.
Заплановано проведення мистецької акції «Чорнобиль - 35», відкриття еко-арт-проєкту «Ковчег Чорнобиля», видача фотоальбому «Чорнобильська АЕС», створення серії соціальних роликів.
За участю міжнародних наукових експертів заплановано проведення конференцій «SOF 2021» та «INUDECO 2021», панельної дискусії «ЧАЕС – Фукусіма: подолання наслідків аварії» та круглого столу на тему: «Радіологічні та медичні наслідки Чорнобильської катастрофи – тридцять п’ять років потому», а також відкриття у квітні експозиційного заходу про історію, наслідки Аварії та сучасний стан територій, що зазнали радіоактивного забруднення, організація світло-звукової реконструкції «Ніч пам’яті на ЧАЕС».